środa, 30 września 2009

Szarloten machen :)

To bardziej tarta nie szarlotka, ale niech będzie.. Chciałam w ogóle wtrącić że jestem chora do tygodnia, smarczę, nawet gorączkowałam, do dziś mam kaszel.. moje płuca bawią się w orkiestrę bo jak kaszlę to już jak gruźlik.. Bajka..
Więc teraz opisze ta tartę, zakaszlując się na śmierć, między jednym na drugim papierosem..

Od Veni - food

Szartlotko-tarta :)
dla 6 osób

CIASTO
250g maki
125g masła
szczypta soli
żółtko
25 g cukry pudru
pół szklanki wody

NADZIENIE:
mus jabłkowy ja uzyłam 1 i 1/2 słoika po 330 ml..

oraz 2 jabłka i żółtko

Do roboty.. Do miski przesiewasz mąkę z cukrem, na górze kopczyka robisz wgłębienie, dodajesz sól i masło pokrojone w małe kawałeczki. Teraz babranina paluchami. Wyrabiasz ciasto szybko, bo zbyt długie wyrabianie, może skończyć się złamaniem zęba, bo ciacho stanie się twarde po upieczeniu.. Jak juz skończysz, wkładasz ciasto do lodówki na przynajmniej pół godziny.
Frome smarujesz masłem i wysypujesz maką. Schłodzone ciasto rozwałkowujesz na okrągły blacik, tak żeby miało jakieś 3 mm. Jak masz wałek, to nakładasz na niego wałek i po szpanersku, wykładasz na tą upapraną masłem i mąka formę ciasto. Odkrawasz brzegi. Widelcem dziurawisz spód, wylewasz mus jabłkowy. Jabłka przekrawasz na pół, wycinasz gniazda nasienne i bestjalsko kroisz na cieńkie paseczki. Jak kroisz jabłka w trakcie schładzania sie ciasta to pamiętaj ze najlepiej jest je wsadzić do miski z woda i sokiem cytrynowym, żeby jabłkszka nie ściemniały. Dobra, nakładasz plasterki na mus, tak żeby było ładnie, smarujesz to rozstrzepanym żółtkiem za pomocą pędzelka ( można pobawić się w artystę. przyp. - red,) :)
Całość pieczesz w temparaturze 220 stopni około 35 minut.

Kurde, jak mi się chce spać :P

Od Veni - food

3 komentarze:

sunset canvas pisze...

What a delicious dish!

Mark pisze...

Can you make this recipie using margarine instead of butter?

sunset art pisze...

These look lovely, thank you!